Over the past few years, Australians’ favorite supermarket products have been shrinking in packaging weight, constantly angering shoppers.

According to the "Daily Telegraph", from chocolate and potato chips to toilet paper and soap, manufacturers have been trying to reduce costs by reducing the quantity and weight of each package, but the usual pricing remains the same.

Therefore, when consumers buy anything, they must be careful, or they will be deceived.

Chocolate giant Cadbury announced last month that its family-packed chocolate bars would be reduced by one row, reducing its weight to 180 grams.

This is not the first time that Cadbury Chocolate has changed its weight. Since the famous "half cup of whole milk" TV commercial in the 20s, their chocolate has risen from 80 grams to 200 grams, then down to 250 grams, then to 220 grams, back to 200 grams, and then again. Down again.

Consumers must note that a key piece of information is more important than ever, and that is the unit price.

The unit price displayed on the shelf will break down the product into a price per unit, such as 100 grams or 100 milliliters.

For example, chocolate is priced per 100 grams, allowing you to calculate the most cost-effective price. A reporter recently discovered in the supermarket that there were several Cadbury chocolates placed side by side on the shelves. One was 350 grams and the price was 5 Australian dollars, and the other was 180 grams, but the price was 4.80 Australian dollars.

The unit price of a large piece is 100 Australian dollars per 1.43 grams, and the smaller one is 100 Australian dollars per 2.67 grams. It is not better than not knowing, and I am surprised.

The same product, the same purple packaging, but one is 87% more expensive than the other, except shock or shock.

Larger packages are usually more affordable, but don’t take it for granted. Sometimes specials are for small packages, which makes small packages cheaper than large packages.

(Photo source: Internet)

This is why, checking the unit price is the smartest option. You may save only 20 or 50 cents per item, but if you buy 50 items on a trolley, you may save 25 Australian dollars a week, which is 1300 Australian dollars a year.

Online supermarket shoppers also look at the unit price. The federal government is currently reviewing the mandatory unit price code, which began in 2009 and applies to large supermarkets.

Consumer groups hope that mandatory unit price labeling can also be extended to small grocery stores that have become more and more popular in recent years, as well as other retailers such as pharmacies and hardware stores. The current system is only suitable for stores with an area of ​​more than 1000 square meters【Australia Net】